Zvyky a pověry pro štědrovečerní večeři
Zdroj: freepik.com
Huhůůů, holčičky a chlapečkové!
Kromě pověr a zvyků, o kterých jsme si už společně povídali, existují i speciální tradice, které dodržujeme u štědrovečerní večeře:
U stolu se chystal vždy jeden talíř navíc, kdyby bylo potřeba pohostit nečekaného hosta, neohlášenou návštěvu. Lidé totiž dřív více putovali po světě, aby se uživili, chodili od chalupy k chalupě a o Vánocích bylo třeba nečekaného hosta pohostit.
Pokud pod talířem najdete rybí šupinu nebo penízek, znamená to bohatství. Někdo si dokonce rybí šupinu z kapra schovává v peněžence celý rok, jednak pro štěstí, a taky kvůli tomu, aby byla peněženka pořád plná.
_tip_
Říká se, že od štědrovečerní večeře nemá hospodyně vstávat, jinak to přinese smůlu. Věřilo se, že by slepice přestaly snášet vejce, což v dřívějších dobách pro lidi na vesnici znamenalo velkou potíž.
Po večeři se zbytky jídla zakopávaly do země, aby se půda obdarovala a byla úrodná.
Na stole mělo být 9 pokrmů – nesmělo chybět něco z hrachu a jáhel, protože se věřilo, že to v příštím roce přinese bohatství.
Věřilo se, že ubrus, který byl o Štědrém večeru na stole, má zázračnou moc: hospodář z něj pak na jaře rozséval obilí, které prý pak dobře rostlo.
A které z vánočních zvyků dodržujete vy? Jaký je váš nejmilejší? Inspirovala jsem vás? Vyzkoušíte letos něco nového? Napište mi!