Venuše
Zdroj: freepik.com
Moje milý písklata, ahoj!
Teda, bere vás ten vesmír stejně jako mě?! Čím víc se dovídám, tím víc toho chci vědět! Je tam toho TOLIK! Tolik těles a tajemnejch jevů… neuvěřitelný! Dneska se podíváme na další planetu Sluneční soustavy, Venuši.
Venuše je druhá v pořadí od Slunce. Někdy se říká, že je to sestra Země, protože je jí podobná – velikostí i složením. Je ale trošku línější, co se týká otáčení kolem vlastní osy. Vlastně nejlínější z celý Sluneční soustavy, úplnej šnek, hihi! Než se otočí kolem svojí osy, trvá jí to víc než rok. Ty jo, to znamená, že jeden den na Venuši trvá víc než rok! Abyste rozuměli, vycházím z toho, že náš den na Zemi má 24 hodin – během té doby se vystřídá den a noc a Země se právě jedenkrát otočí kolem vlastní osy. Hustý, co?
A víte, co je ještě hustý? Venušina atmosféra. Jen aby bylo jasno, atmosféra je takový plynný ochranný obal kolem planety nebo kosmického tělesa, ale to všichni určitě víte, že jo? Hihi! No ale zpátky k Venuši. Ta její hustá atmosféra brzdí propadající tělesa tak, že na jejím povrchu nejsou žádné obří krátery. Co ale rozhodně je na jejím povrchu, to jsou sopky. Má jich přes 1600! Je nejteplejší planetou celé soustavy, teploty sahají skoro až k 500 stupňům. Uf, trošku horko!
Venuše se dokonce dá ze Země zahlédnout pouhým okem, protože je hned po Měsíci tím nejzářivějším objektem na noční obloze. A možná jste nevěděli, že Venuši se taky říká Jitřenka nebo Večernice. Kromě Venuše je ze Země pouhým okem vidět ještě Merkur, Mars, Jupiter a Saturn.
A poslední dnešní zajímavost: z Venuše otáčí se v opačném směru, než ostatní planety. Kromě Venuše to je pak ještě v celé Sluneční soustavě ještě Uran.
No, neuvěřitelný! Já letim šmejdit dál, ať vám zase donesu co nejvíc vesmírnejch zajímavostí!
Mějte se, písklata!
I Štědroň od Tesco mobile sleduje hvězdnou oblohu.