Zprávička

Vánoční zvyky III

Ahoj holky a kluci!
Říkali jste si, že jste zatím nečetli nic o zvycích, které dodržujete nejčastěji? Máte pravdu! Nejprve jsme si připomněli ty méně známé… tyhle určitě budete znát:

  • jmelí se věší proto, že má nosit štěstí. Čím víc je na něm bílých bobulek, tím víc štěstí budeme mít. Pod jmelím se lidé líbají proto, aby byli celý rok šťastní a z domu neodešla láska.
  • stromeček se u nás v Čechách zdobí jen něco přes 200 let a dříve dokonce ani nestály na zemi, ale vešely se kmínkem ke stropu. Zdobívaly se ovocem, oříšky, stuhami a slaměnými ozdobami.
  • když se člověk na Štědrý den postí, tedy vydrží bez jídla až do večeře, uvidí při ní zlaté prasátko. Říká se, že se ukáže tomu, kdo do východu první hvězdy nesní ani sousto, postí se, drží půst. Zlaté prasátko je symbolem slunce, v době okolo Štědrého dne je totiž zimní slunovrat – začínají se zase prodlužovat dny a krátí se noc. Sluníčko se vrací blíž k zemi. Lidé dřív tenhle slunovrat s radostí slavívali dávno před tím, než se začaly (ve stejný čas) slavit vánoce. Slunovrat znamenal, že už se zima bude chýlit ke konci a přijde úrodné období. Lidé se postili, aby pak viděli zlaté prasátko – slunce – a to jim pak přineslo dobrou úrodu.
  • z rozkrojených jablíček se věštila budoucnost. Pokud je tam hvězdička, znamená to štěstí, pokud křížek, nevěstí to nic dobrého.
  • tradičně se o vánocích pouští lodičky ze svíčkou vyrobené ze skořápek vlašských ořechů. Do umyvadla nebo do mísy se nalije voda, svíčičky v lodičkách se zapálí a pustí na hladinu.Říkalo se, že skořápka, která vydrží dlouho plout a nepotopí se, znamená dlouhý a šťastný život.
  • mezi klasické zvyky se řadí i lití olova. Roztavené olovo se vylije do studené vody, čímž ztuhne a vytvoří nějaký obrazec, ze kterého se věští budoucnost.
  • střevícem házely neprovdané dívky. Stouply si zády ke dveřím a přes rameno hodily střevícem. Když ukazoval špicí ven, znamenalo to, že dívka půjde z domu a provdá se. Pokud špice ukazovala dovnitř, ještě si doma nějakou chvilku pobyla.