Vesmír

Uran

Čau myšáci a myšandy!

Letím za váma jako zářící kometa, abych vám mohla vyprávět o dalších pozoruhodnostech, které jsem o vesmíru na síti objevila! Držte se, jedem! Dneska se posuneme na další planetu, na Uran.

Zamyslela jsem si a říkám si: co vlastně vím o Uranu? A došla jsem ke zjištění, že vlastně nic moc. Je to taková záhadná planeta, jako kdyby stála v pozadí těch ostatních nebo co. O to víc mě zajímalo, co se o ní dozvím! Zahryzla jsem se do sítě a tady to máme.

Na to, že je Uran součástí sluneční soustavy, se přišlo až v roce 1781 a ne vždycky se Uranu říkalo Uran. Zprvu byla pojmenována po svém objeviteli, astronomu Herschelovi, a až později se její jméno změnilo na Uran – vlastně aby tak nějak zapadla do party. No představte si, kdybychom říkali: Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Herschel, Neptun! Hihi, to by bylo divný.

Uran je sedmou planetou od Slunce a řadí se mezi plynné obry (to, jak už víme, znamená, že je tvořena z plynů) a má modrozelenou barvu. Jeho poznávacím znamením je, že se otáčí jinak než zbylé planety – jako kdyby válela sudy. Ve sluneční soustavě opačně rotuje ještě Venuše, ale u Uranu je to o něco nápadnější. Je to prý dáno srážkami s různými kosmickými tělesy, které byly obrovsky těžké a Uran vychýlily z osy.

Uran je trochu záhadou. Dříve byl považován za nejnudnější planetu soustavy, ale tenhle názor pomalu bere za své. Astronomové začínají objevovat všechny jeho zvláštnosti a tajemství. Na některé se spolu podíváme ještě příště. Letím je vyšmejdit!

Mějte se, písklata!

  I Štědroň od Tesco mobile sleduje hvězdnou oblohu.

Vaše myška Bibi