Vesmír

Souhvězdí Vodnáře 3

Nazdar myšáci a myšandy!

Jakpak se dneska máte? Já báječně! Hlavně proto, že už jsem zase s váma – na naší dobrodružný jízdě vesmírem. Tak si zapněte pásy, vyrážíme! Dneska se ještě jednou svezem do souhvězdí Vodnáře.

Souhvězdí Vodnáře, latinsky Aquarius, najdeme na jižní obloze. Je 10. největším souhvězdím oblohy. Co je ale trochu mrzutý – najdem v něm jenom průměrně jasný hvězdy, jinými slovy je tohle souhvězdí trochu nenápadný. Jeho hlavní hvězdy netvoří úplně jasnej a na první pohled zřetelnej obrazec – toho chlápka s vědrem bych tam sama teda fakt nenašla, hihi! Ale jinak v souhvězdí najdem spoustu zajímavých objektů jako dvojhvězdy, vícenásobný hvězdy, mlhoviny a hvězdokupy.

Dvě nejjasnější hvězdy souhvězdí se jmenují Sadalsuud a Sadalmelik. Já vám teda nevim, kam na ty jména ti astronomové choděj! Dyť to skoro nejde přečíst! Za zmínku ještě, myslim, stojí mlhovina s tajemným názvem NCG 7009, který se přezdívá Saturn. Naschvál zapátrejte v paměti, jak vypadá Saturn? Jojo, má kolem sebe takovej ten prstenec, že jo? Tak takhle podobně vypadá ta mlhovina, a proto se jí říká Saturn. Image result for mlhovina saturn"Doporučuju vám vyhledat si i další obrázky, protože je to fakt působivá podívaná.

Je to takovej zvláštní shluk svítících růžovo modro zelenejch bublin. Myslim, že něco takovýho jste ještě neviděli! Mlhovina sama o sobě je záhadná věc. Pořád se zkoumá, jak vlastně vzniká, co v ní všechno je a jaký v ní platěj zákonitosti.  Jo ale představte si, že konkrétně tahle mlhovina byla poprvé zpozorována astronomem Herschelem, dalekohledem, kterej si sám sestavil, a to už v roce 1782! Wow!

No, moji milí, já zase poletim šmejdit dál. Určitě mrkněte na tu mlhovinu! A třeba mi zkuste nějakou nakreslit! Příště ahoj!

Mějte se, písklata!

Vaše myška Bibi