Souhvězdí Vodnáře 2
Čauky písklata!
Zdravim vás ze svýho stanoviště, kde se pravidelně zahryzávám na dlouhý hodiny do sítě, abych vám přinesla ty nejzajímavější informace a odpověděla na všechny vaše zvídavý dotazy! Naše cesta zvířetníkovejma souhvězdíma se pomalu blíží ke konci, ale rozhodně nezoufejte! Ve vesmíru je ještě spousta dalších jevů a úkazů, který spolu musíme prozkoumat! Ale teď se pojďme vrátit do souhvězdí Vodnáře, kde jsme se minule ocitli.
Jak si jistě pamatujete, podle řecký mytologie zobrazuje Vodnář samotnýho nejvyššího a všemocnýho boha Dia, kterej z vědra leje na zem spoustu vody. A leje ji na lidi. A leje ji na ně proto, aby se jim pomstil, aby je zničil. A proč? Pamatujete, jak jsem vám minule popisovala pět lidských pokolení – jak bylo nejprve všechno supr a růžový, ale s každou další generací už to bylo o něco míň supr a míň růžový, až lidi došli do bodu, kdy byli zlí, protivní a neuznávali žádný hodnoty? Tak v tuhle chvíli se Zeus nakrknul a vylil na ně spoustu vody tak, že vlastně neměli šanci a utonuli. Jediný místo, který zůstalo nad vodou, byl vrcholek hory Parnas, kde se zachránil Prométheův syn Deukalión a jeho žena Pyrrha. Naštěstí zrovna voni byli hodní, laskaví, skromní – zkrátka byli v pohodě a stali se tak zakladateli novýho lidskýho pokolení. A na připomínku tohodle všeho to Zeus lijící vodu z vědra dotáhl až na hvězdnou oblohu – jako souhvězdí Vodnáře. To je docela cool příběh, co?
Už jsem zmiňovala, že souhvězdí Vodnáře znali už strašně strašně dávno – Babyloňané ho taky znázorňovali jako chlapíka s vodou, Egypťané ho spojovali s rozvodňováním Nilu, který ve výsledku přinášelo úrodnou půdu; podle jiný pověsti zase Vodnář způsobil potopu světa. Zkrátka pořád to stejný v drobnejch obměnách.
A příště už se podíváme na souhvězdí jako takový. Jsem dost zvědavá – tak se těšte!
Letim šmejdit dál! Mějte se, písklata!
_tip_