Vesmír

Souhvězdí Perseus 4. díl

Ahoj myšáci a myšandy!

Mám pro vás pokračování toho našeho trháku o Perseovi!

Další jasnou hvězdou v souhvězdí Persea, druhou v pořadí, je Algol (neboli Beta Persei). Dočetla jsem se, že je vůbec neznámější hvězdou ze souhvězdí – její jméno pochází z arabštiny, ze sousloví Rás al Ghúl, což znamená „hlava démona“. Na mapách ji uvidíte jako oko v hlavě Medúzy, kterou drží Perseus v ruce. Po týhle hvězde je pak pojmenovanej určitej typ hvězd (kterým se říká Algol).

A ještě jedna zajímavost: V souhvězdí Perseus najdeme i meteorický roj Perseid. Teda, abych byla přesná, najdeme tam jeho radiant. Jako radiant se označuje bod, ze kterého jakoby vylétají ty meteority. Roj meteoritů – Perseidů jste už možná byli někdy pozorovat, hm?

Tenhle roj je nejvíc intenzivní a nejvíc viditelnej kolem 12. srpna. Představte si, že tenhle roj už pozorovali staří Římané. V Evropě je o jeho pozorování první doklad z roku 811. Takže už je tady s náma pěknou řádku let. A pořád chrlí a chrlí! Ale až v r. 1762 bylo prokázáno, že tenhle srpnovej roj se pravidelně opakuje každej rok. To je žůžo, co? A víte co? Víc si povíme zase příště! Letim šmejdit dál!

Mějte se, písklata!

Vaše myška Bibi