Pokračovat ve sledování
Problém s přehráváním videa
Toto video momentálně nelze přehrát.
Refresh

Reklama za

Přeskočit intro
Rychlost přehrávání
Normální
Kvalita
Auto
Titulky
Vypnout
Kvalita
Auto
Language
Titulky
Options
Vypnout
Size
small
medium
large
Style
drop shadow
dark
light
contrast
Sdílet
Rychlost přehrávání
0.25
0.5
0.75
Normální
1.25
1.5
1.75
2
Audio-Only Mode
00:0000:00
00:00
Includes Paid Content
Vesmír

Souhvězdí Berana

Čauky myšáci a myšandy!

Tak co, vy moje tryskomyšky? Jakpak se máte? Hloubáte poctivě nad tajemstvím vesmíru? Minule jsme spolu nakousli skupinu zvířetníkových souhvězdí. Řekli jsme si, že tenhle zvířetník, neboli také zvěrokruh, se skládá z 12 souhvězdí.

První z nich je souhvězdí Berana, latinskej název je Aries. Popsal ho už náš starej známej Ptolemaios ve 2. století. Má zobrazovat berana se zlatým rounem. Teda, abych vám řekla pravdu, já v tom nic takovýho neviděla, ani když jsem se hodně snažila! Pomohl až obrázek berana, kterej se překrýval se souhvězdím. Ale i tak mi to přijde co do přesnosti zobrazení trošku slabší, já pořád vidím takovou zahnutou čáru, hihi! Co vy? Jméno má podle staré antické báje o zlatém rounu. Po zkušenosti s Herkulem si ji ale nebudeme teď a tady vyprávět, mrkněte na ni sami (hledejte Iásón a Argonauti!).

Křivku souhvězdí tvoří tři nejjasnější hvězdy souhvězdí. Jmenují se Hamal, Sheratan a Mesarthim. Souhvězdí Berana je vidět na zimní obloze. A co je taky zajímavý je, že v souhvězdí má radiant několik meteorickejch rojů. (Připomínám, že radiant je místem, odkud jakoby vyletují meteory.)

To je tak myslim všechno, co o souhvězdí Berana potřebujete vědět! Příště se vrhnem na Býka! Tak já letim šmejdit dál. Mějte se, písklata!

Vaše myška Bibi