Pokračovat ve sledování
Refresh

Reklama za

Přeskočit intro
Rychlost přehrávání
Normální
Kvalita
Auto
Titulky
Vypnout
Kvalita
Auto
Language
Titulky
Options
Vypnout
Size
small
medium
large
Style
drop shadow
dark
light
contrast
Sdílet
Rychlost přehrávání
0.25
0.5
0.75
Normální
1.25
1.5
1.75
2
Audio-Only Mode
00:0000:00
00:00
Includes Paid Content
Vesmír

Souhvězdí 2. díl

Čau písklata!

Dneska pokračujem v krasojízdě po souhvězdích – a bude to paráda! Mám pro vás zase pár čupr zajímavostí, kterejma se pak budete moct blejsknout!

Minule jsme si objasnili, co to souhvězdí vůbec je a že jich je 88. Těchhletěch 88 oblastí na obloze čárami rozdělil astronom Eugéne Delporte z Belgie proto, aby se v těch souhvězdích vůbec dalo orientovat, určit jejich velikost a tak podobně. To mě vede k domněnce, že by vás možná zajímalo…

Které souhvězdí je největší a nejmenší?

Našla jsem, že největší souhvězdí se jmenuje Hydra. Kdybyste to chtěli fakt přesně a v číslech, zabírá 3,16% oblohy. Leží na nebeským rovníku a její větší část leží na jižní obloze. Právě kvůli tomu, že leží na tomhle rovníku, tak je pozorovatelná ze všech částí a koutů světa. My tady u nás můžeme Hydru pozorovat na jaře. Nejjasnější hvězda souhvězdí se jmenuje Alphard.

Naopak nejmenší souhvězdí je souhvězdí (jižního) Kříže. V řeči čísel zabírá jen 0,16% oblohy a my tohle souhvězdí od nás vůbec nemůžeme pozorovat. A vůbec z celý Evropy to nejde – viditelný začíná bejt až v severní Africe. Druhý nejmenší souhvězdí na severní straně oblohy se jmenuje souhvězdí Koníček – skládá se ze 4 hvězd, který maj připomínat hlavu koníka. To je roztomilý, co?

Tak já zase letim šmejdit dál. Pište mi!

   I Štědroň od Tesco Mobile sleduje hvězdnou oblohu.

Vaše myška Bibi