Pokračovat ve sledování
Problém s přehráváním videa
Toto video momentálně nelze přehrát.
Refresh

Reklama za

Přeskočit intro
Rychlost přehrávání
Normální
Kvalita
Auto
Titulky
Vypnout
Kvalita
Auto
Language
Titulky
Options
Vypnout
Size
small
medium
large
Style
drop shadow
dark
light
contrast
Sdílet
Rychlost přehrávání
0.25
0.5
0.75
Normální
1.25
1.5
1.75
2
Audio-Only Mode
00:0000:00
00:00
Includes Paid Content
Vesmír

Souhvězdí

Čau písklata!

Jak se máte? Jste zvědaví, na co si posvítíme dneska? Hned vám to povim! Dneska nakousneme nový téma – souhvězdí! Určitě jste už někdy v noci pozorovali oblohu a vsadim se, že poznáte minimálně Velký vůz. Možná i Malý! Ale souhvězdí je daleko víc. A přišlo mi dobrý se o nich obecně dovědět něco víc, takže jdem na to!

Schválně – kolik myslíte, že je souhvězdí na obloze? Kolik jich znáte, no? Já jsem si vzpomněla tak na 6, možná 7. No ale pak jsem se zahryzla do sítě a vyskočila na mě informace, která mě úplně položila. Ale o tom potom! Vezmeme to pěkně od začátku.

Co to vůbec souhvězdí je?

Je to přesně ohraničená oblast na obloze. Ten hlavní obraz je tvořenej spojnicí těch nejjasnějších hvězd v souhvězdí. Ke každýmu souhvězdí patří určitej kus oblohy. Představte si to třeba jako… když vidíte mapu světa a jsou na ní vyznačený jednotlivý země. Podobně to funguje u souhvězdí, který jsou jednotlivejma částma oblohy. Souhvězdí pomáhají v orientaci na hvězdné obloze. Spousta názvů souhvězdí pochází ještě z dob starého Řecka, kdy byly pojmenovány po bozích, bohyních, bájných postavách nebo jevech a věcech.

Kolik je souhvězdí?

Jak už jsem naznačila na začátku, nespočítáte je na prstech jedný ruky. Ani obou. Je jich totiž – a teď se podržte – 88! Takový numero jsem teda nečekala! Celá obloha je teda rozdělená na 88 oblastí – souhvězdí. V roce 1930 to takhle ustanovila Mezinárodní astronomická unie.

Ale abyste nedošli k mylnýmu závěru. Rozhodně není možný vidět všech 88 souhvězdí najednou. Protože je Země kulatá a obíhá kolem Slunce, vidíme vždycky jen určitej výsek oblohy. Ve výsledku to znamená, že v každým ročním období vidíme jinou část oblohy. Proto se můžete setkat s rozdělením a jarní, letní, podzimní a zimní oblohu. V každým období jsou nejlíp viditelný a pozorovatelný určitý souhvězdí. Kromě nich pak ještě existujou souhvězdí, kterým se říká cirkumpolární nebo taky obtočnová a ty jsou vidět celej rok, protože se nikdy nedostanou pod obzor.

Ale to rozeberem zase někdy příště, jo? Mezitím popřemýšlejte, který souhvězdí vlastně znáte a co o nich víte. Já letim šmejdit dál! Vy se mějte a pište mi!

  I Štědroň od Tesco Mobile sleduje hvězdnou oblohu.

Vaše myška Bibi