Vesmír

Saturn 1. díl

Čau písklata!

Vítejte zpátky ve vesmíru! Já jsem z něj teda ještě nevytáhla nos, od té doby, co se vám ho snažim přiblížit, hihi! Vím, že jsem posledně slibovala, že zůstaneme ještě chvíli na Jupiteru, ale myslím, že už toho o něm víme dost a posuneme se zase o kus dál. Abychom to vůbec všechno stihli, že jo!

Dneska zavítáme na Saturn. Je druhou největší planetou sluneční soustavy a taky ho řadíme mezi tzv. plynné obry, skládá se hlavně z vodíku a hélia.  (Malý opakovací test – jestlipak si pamatujete, která planeta je největší, hm?)

Na první pohled se Saturn vyznačuje prstenci. To jsou takový ty obruče, co má kolem sebe. Ty jsou v případě Saturnu z kousků ledu, prachu a kamení. Možná vás, stejně jako mě, napadá, proč ty prstence má? Jaký je jejich význam a smysl? Zakousla jsem se do sítě a snažila jsem se to pro vás vypátrat. Jenže – ouha. Důvod Saturnových prstenců (ani prstenců jiných planet) totiž nikdy nebyl spolehlivě vysvětlen. Neví se, jak vznikly, ani jak jsou staré. No já padám! Ten vesmír mi teda dává, tolik tajemností! Zase o tom budu přemýšlet před spaním a nebudu moct usnout! Ale prej je rozluštění téhle záhady na dobré cestě. Až teď mají astronomové k dispozici údaje, které k tomu potřebují. Tak se necháme překvapit.

Ale něco málo jsem o těch prstencích vypátrala: v průměru mají přes 420 000 km. Mezi prstenci jsou mezery, podle dostupných fotek mi připomínají… co mi to jen připomínají? Aha, už vim – desku! Gramofonovou desku! Viděli jste ji někdy, jak jsou na ní vidět jednotlivé drážky? Tak přesně takhle vypadají ty prstence!

No nic, písklata, letim šmejdit dál, příště se Saturnu podíváme pořádně na zoubek! Mějte se do té doby fanfárově!

P.S. Největší planetou sluneční soustavy je…

…Jupiter ?

 

I Štědroň od Tesco mobile sleduje hvězdnou oblohu.

Vaše myška Bibi