Zprávička

Proč některé stromy v zimě neopadají?

Huhůůůů, milé děti!

Jak jste si jistě všimly, v zimě vídáme převážně holé stromy, protože jim na podzim opadalo všechno listí. O tom už vám povídal Pigy. Stromy se tak brání uschnutí.

Přesto ale v lese najdeme hodně stromů, které zůstávají hezky zelené i přes zimu. To jsou stromy jehličnaté. Místo velkých plochých listů mají na větvích malé pichlavé jehličky, které sice také opadávají, ale ne naráz. Stromy jako smrk, jedle nebo borovice totiž jehličky obměňují postupně, jako tašky na střeše, a proto nikdy jehličnany nikdy nezůstanou celé holé. A proč se to děje zrovna u jehličnatých stromů a ne u listnatých?

Jehličnaté stromy najdeme hlavně ve výše položených místech, kde je větší zima. Tam, kde je chladněji, hrozí nebezpečí, že se voda uvnitř stromů přemění na led a utvoří bublinky, které zabrání vodu s živinami rozvést po celém těle stromu. Kvůli tomu mohou části nebo dokonce celý strom uschnout. Zatímco listnaté stromy se brání tak, že shodí své listy, uvnitř jehličnanů koluje rostlinná šťáva, která je plná cukru a podobá se sirupu, a proto nezamrzá tak jednoduše jako voda a dokáže živiny rozvést i při nízkých teplotách.

Ale i mezi jehličnatými stromy se najdou výjimky. Třeba modřín se chová jako listnatý strom a také shodí své měkké jehličky naráz, jelikož tuto sirupovitou tekutinu nemá. V průběhu roku se modřín mění takto:

Už jste v lese nasbírali jehličnaté větvičky, které vám provoní celý dům?

_tip_

 

Vaše sova Heda