Milé děti!
Rozhodl jsem se, že se opět vydáme na průzkum na pole vědy. Je léto, jsou prázdniny a někteří z vás jste možná s rodiči vyrazili k moři. Taky jste si všimli, že moře zblízka není vůbec tak modré jako z větší dálky? Víte, čím to je? Já jsem nevěděl a rozhodl jsem se, že to pro vás zjistím. Vysvětlila mi to naše paní učitelka Heda Okatá.
Proč je moře modré?
Za všechno může sluníčko! Jojo, je to opravdu takhle jednoduché. Sluníčko svítí na hladinu moře, kde se část světla odrazí nazpět ke Slunci a zbytek voda světla pohltí. Voda vsakuje všechny barvy, kromě té modré. A to už je vám asi jasné… Přesně díky tomu, že moře modrou barvu nepohltí, získává svou modrou barvu.
A ještě pro vás mám jednu zajímavost, kterou vypátrala na sítích internetu, moje kamarádka myška Bibi.
Bibi zjistila, že moře může být v budoucnu i zelené. Trochu jsem se divil, jak je to možné. Vždyť sluníčko svítí pořád stejně. Příčinou je ale v tomto případě něco úplně jiného. V moři žije kromě ryb, velryb, chobotnic, koníků, krabů i spousta úplně malilinkatých rostlinek, kterým se říká fytoplankton a tvoří potravu pro všechny živočichy v moři. A právě pokud je ve vodě větší množství tohoto fytoplanktonu, tak se voda zdá z dálky zelená a nikoliv modrá. Vědci si dokonce myslí, že kvůli oteplování naší planety, se fytoplankton bude přesouvat do chladnějších vod a oceány např. v oblasti pólů budou zelené místo modré!
Tak jo, konec dnešní vědecké vsuvky! A pokračujeme zase příště!
_tip_