Ahoj písklata!
Dneska si povíme o jednom vesmírným jevu, kterej se nám na noční obloze objevuje pravidelně každej rok. Jsou to Perseidy, roj meteoritů, který můžete pozorovat vždycky v červenci a srpnu. Pojďme si o nich něco říct, navážeme tak na naše šmejdění o meteoritech a kometách!
Tenhle roj je nejvíc intenzivní a nejvíc viditelnej kolem 12. srpna. Představte si, že tenhle roj už pozorovali staří Římané. Takže už je tady s náma pěknou řádku let. A pořád chrlí a chrlí! Ale až v roce 1762 bylo prokázáno, že tenhle srpnovej roj se pravidelně opakuje každej rok. To je žůžo, co?
Perseidy nebo meteority?
Ale podle čeho se Perseidy jmenujou Perseidy, když je to je obyčejnej roj meteoritů?
Jmenují se podle souhvězdí Perseus (o tom už jsme si povídali, pamatujete?), ve kterým Perseidy najdeme. Teda, abych byla přesná, najdeme tam jejich radiant. Jako radiant se označuje bod, ze kterého jakoby vylétají ty meteority.
_tip_
Slzy svatého Vavřince
Perseidy mají i svůj starej českej název. Je to proto, že první zmínky o Perseidách se objevily v souvislosti se svatým Vavřincem. Svatý Vavřinec sloužil v Římské říši v církvi a chránil její majetek. Nesouhlasil ale s císařem, a místo aby církevní majetek odevzdal vládci, rozdal ho chudým lidem. Za tenhle dobrej skutek ho církev popravila a my teď na jeho počest 10. srpna slavíme jeho svátek.
Ale co s tím teda mají co dělat ty Perseidy? Říká se, že pár dní po Vavřincově popravě začalo nebe plakat – z nebe v noci padaly třpytivé slzy. Koumáci jako vy si jistě domysleli, že to zrovna Země procházela pásem Perseid, a to co lidi viděli na nebi byly padající meteority. I proto se občas stále Perseidám říká Slzy svatého Vavřince.
Tak vyražte s rodiči pod stan nebo večerní procházku a schválně, kolik takových padajících Perseid napočítáte!
Víc o vesmíru si povíme zase příště! Já letím šmejdit dál!