Vesmír

Mléčná dráha 2

Čau písklata!

Minule jsme nakousli tu Milky Way, co? A to teda doslova – tu tyčinku i ten pojem, hihi. Milky Way, neboli mléčnou dráhu, jestli si pamatujete. Doufám, že jste připraveni na další várku informaci, kterejma se vás chystám zahrnout! Jdem na to!

Možná jste se už na netu mezitím dívali, jak ta Mléčná dráha vlastně vypadá. A přišli jste na to, že vypadá jako takovej disk. Její tvar některé zdroje dokonce přirovnávají k cédéčku, hihi! Mléčná dráha se skládá z jádra galaxie a ramen galaxie. Ramena galaxie jsou takový ty chapadla, který se spirálovitě točí kolem středu. Vířej a krouží dokola! V galaktickém jádru se nachází střed, kolem kterého se galaxie otáčí. Celý je to fascinující podívaná! Zajímavý je, že v jádru týhle naší Mléčný dráhy se nachází obří černá díra. O těch jsme se ještě spolu nebavili, ale vsadim se, že jste o nich už aspoň něco málo slyšeli! Ale černý díry si necháme na jindy.

Možná jste trochu zmatení, protože jste měli za to, že Mléčná dráha je prostě jen hodně svítivej pás hvězd na obloze, kterej možná vidíte, když jste třeba někde v horách, nebo na vesnici, kde je hodně tma a není tam tolik světel jako ve městě. A já tady na vás s nějakou složitou a obří galaxií, že jo?! Hned vám vysvětlim, jak to je. Ten svítivej pás hvězd na obloze fakt je a není to chyba, že se mu říká Mléčná dráha. Správně by se ale mělo říct, že to je jen část Mléčné dráhy, která je vidět ze Země. To je logický! My jsme totiž součástí týhletý galaxie, jsme v ní, takže je jasný, že ji nemůžeme vidět celou. Prostě z naší pozice je vidět jen tady ten kousek. Dokonce jsem našla, že ten pás, co je vidět, jsou vlastně dvě ramena Galaxie, a to rameno Střelce a rameno Orionu. Ramena galaxie jsou totiž pojmenovaný podle souhvězdí.

No a víte co? Víc vám řeknu zase příště! Mějte se, písklata!

  I Štědroň od Tesco Mobile sleduje hvězdnou oblohu.

Vaše myška Bibi