Vesmír

Meteroidy a meteority

Ahoj, ahoj, ahoj!

Moji milí zvědavci a objevitelé vesmíru! Jste na příjmu? Protože já jsem tady a jsem připravena vychrlit na vás všechny svoje kosmický vědomosti!

Minule jsem nakousla ty asteroidy. Možná vám to vrtalo hlavou, jak to teda je, že v těch filmech se vždycky řítí nějakej asteroid na Zemi a nevypadá to s náma vzhledem k tý srážce vůbec růžově… slíbila jsem, že to objasním… a moje odpověď je: rozhodně se tím netrapte! Filmy jsou filmy a jsou vymyšlený a vy můžete klidně spát a nad žádnejma srážkama nepřemýšlet! Tak.  Ale abych teda byla úplně upřímná, některá vesmírná tělesa se ale přece jenom se Zemí sem tam střetnou. Jsou to… meteoroidy. To čubrníte, co? Hihi, jako bych vás viděla! Že jste o nich nikdy neslyšeli? Hned vám všechno povim!

Meteoroidy jsou malá, pevná vesmírná tělesa, která mohou být i úlomkem asteroidů nebo komet.  A když se takový meteoroid střetne se Zemí, tak… no, víte? Než budete číst dál, zastavte se a zamyslete se, co se asi stane?! Napište si odpověď a pak ji porovnejte s tím, co se stane ve skutečnosti. Trefili jste se?

Když se meteoroid střetne se Zemí…

…tak musí proletět její ochrannou atmosférou. Podstatná část takového tělesa ale většinou při průletu atmosférou shoří. Pokud ale přece jen něco zbyde a plácne sebou na Zemi, tak ten úlomek, ten zbyteček, ten „dopadenec“, tomu se říká meteorit. Někdy se jim taky říká padající hvězdy, protože při průletu atmosférou vytvoří pruh světla, který je vidět pouhým okem.

Možná jste už někdy meteority pozorovali? Nebo snad… nějaký našli?! To by byla veliká vzácnost! Takový meteorit v sobě nese strašně moc informací, který už dneska díky všem technickejm vymoženostem mají vědci šanci přečíst a posunout naše znalosti o vesmíru zase o kousek dopředu. Ale o pozorování i nacházení meteoritů vám povim zase příště, těšte se! Myslim, že pro dnešek bude stačit, když si zapamatujete rozdíl mezi meteoroidem a meteorem, hihi!

Tak já zase letim šmejdit dál!

Vaše myška Bibi