Meteority na zemi 2. díl
Čau písklata!
Jestli si dobře pamatuju, posledně jsem vám odhalila největší meteorit, kterej na Zemi najdete. No a dneska vám povim o druhém největším meteoritu. A taky o čtvrtém. Jojo, ještě si u těchhle hmatatelných kousků vesmíru tady u nás na Zemi chvilku pobudeme. A navíc, je to prostě fakt zajímavý! Nemusíte se ničeho bát!
Možná nechápete souvislost mezi druhým a čtvrtým největším meteoritem na světě. Hned vám to povim. Oba totiž byly nalezeny v Argentině, ve vyhlášený oblasti, kde před 4-6 tisíci let dopadl roj metalických meteoritů. Skupině těch, co se tam našli, se říká Campo del Cielo. Dohromady má tahle skupina, tyhle „úlomky“, přes 100 tun!
První nálezy Campo del Cielo proběhly už v roce 1576. V roce 1969 našli největší z nich a pojmenovali ho El Chaco. Našli ho prej 5 metrů pod zemí. A trvalo dalších 11 let, než ho z ní úplně vyprostili! Ono taky 37 tun – tolik totiž váží – to se nevydoluje jen tak. S touhle váhou se El Chaco zařadil suverénně na druhé místo žebříčku největších nalezených meteoritů, hned za Hobu, se kterým jsme se seznámili minule.
Zajímavý ale je, že teprve v roce 2016 (a to přesně 10. září) – jo, teprve před dvěma lety! – našli v rámci Campo del Cielo další meteorit, El Gancedo. A ten se se svejma překvapivejma skoro 31 tunama zařadil na 4. místo celosvětovýho žebříčku! Tyjo! Jako já nechápu, že by si takovýho obra tak dlouho nevšimli?! No vlastně… víte, on byl totiž taky pod zemí. A protože je známo, že je oblast bohatá na meteority, pořád se tam dělají výzkumy a průzkumy, kope se a hledá v kráterech… až se najde! Jenom teda nikdo nečekal, že to bude takovej macek, hihi!
Jo! A víte, co španělsky znamená Campo del Cielo? Nebeské místo… to je krása vesmírná, co?
Tak já letim šmejdit dál! Mějte se a pište mi! Pa!
I Štědroň od Tesco Mobile sleduje hvězdnou oblohu.