Loutkové divadlo
Ahoj děti!
Je tu konec března, venku začíná být krásně teplo a spousta z nás vyráží, jak se říká – za kulturou! A co jiného je víc kulturního než divadlo?
Zítra, 27. března, se totiž slaví Světový den divadla! V divadle už určitě většina z vás byla, já mám pro vás dnes nápady, jak si takové divadlo udělat doma nebo kam za ním vyrazit.
Divadlo známe klasické s herci – tomu se říká činohra. Pokud se v divadle setkáme s tancem, nejspíš půjde o balet. A když se jdeme podívat na zpívané divadelní představení, tak to bude určitě muzikál nebo opera. Vás, děti, ale určitě pobaví maňáskové nebo loutkové divadlo. Maňásci se šijí z látky, na to často stačí obyčejná ponožka. Obličej pomůže dotvořit knoflík a nalepovací očička, vlasy se dají vykouzlit pomocí nastříhané bavlnky.
Zkuste si s rodiči ušít vlastní maňásky nebo vyrobit divadelní kulisy z papírového kartonu. A pro nedočkavce mám rychlý tip – jednoduše si fixou namalujte obličeje na vlastní prstíčky, zapojte fantazii a zábava může začít.
Loutky se zas vyrábí hlavně ze dřeva. Na ručičkách mají loutky přivázané provázky a jejich tělo je připevněné k tyčce, kterou vodí loutkoherec. Ten bývá většinou schovaný za kulisami, ale slyšíme jeho hlas, který loutce propůjčuje, a loutka tak vypadá jako živá. Loutkám se také někdy říká marionety.
Znáte naše nejznámější loutky Spejbla a Hurvínka? Můžete se za nimi vydat do divadla, které se jmenuje Divadlo Spejbla a Hurvínka. Věděli jste, že loutka Spejbla vznikla již více než před sto lety? Poproste maminku, aby vám pomohla vybrat z programu představení, které je vám nejbližší. Na představení se slavnostně oblékněte a hezky se bavte.
Haf!