Vesmír

Hvězdný prach

Čau myšáci a myšandy!

Trochu jsme se zasekli u hvězd, co? Ale pořád je o čem povídat…! A navíc – přišel mi od vás tak zajímavej hvězdnej dotaz, že jsem se musela hned zakousnout do sítě a vyčmuchat odpověď! Ta otázka zní: co je to hvězdný prach?

To je krásnej dotaz! Miluju, když mi píšete a ptáte se! Moje malý myší srdíčko se vždycky úplně zatetelí blahem! Ale k tomu hvězdnýmu prachu. Je to vlastně sranda, že i ve vesmíru se taky práší, že jo?! Hvězdný prach jsou malinkatý, maximálně milimetrový částečky, který si volně plujou vesmírem. Jsou to částečky opadaný z ocasů komet, nebo ty, který vznikly z nějaké srážky, třeba dvou těles, při nějaký vesmírný explozi a tak. Mezihvězdná sonda s krásným jménem Stardust (to je anglicky „hvězdný prach“) dokonce při své misi nasbírala částečky prachu, který prý pocházejí z počátku vzniku naší sluneční soustavy. Což je to důkaz toho, že hvězdnej prach už tu je fakt dlouho, pěknejch pár milionů let, hihi, a že v sobě nese spoustu informací. A na nás je je přečíst a rozluštit!

Hvězdný prach je všude ve vesmíru a dopadá na všechny vesmírný tělesa. No… co vás napadá? Hm? na všechny tělesa…? Už vám svítá? Jo!! Znamená to, že hvězdný prach dopadá taky na naši Zemi. Našla jsem informaci, že „…průměrně dopadne na Zemi jedno zrnko hvězdného prachu na 1 metr. Dohromady to dělá až 40 000 tun hvězdného prachu ročně.“ Ty brďo!! To je teda dost pravděpodobný, že na mě už taky někdy ulpělo nějaký to vesmírný zrníčko, co?

A to není všechno. Vědci totiž přišli s teorií, že tenhleten všudypřítomný prach proudící vesmírem dokonce dokáže přenášet (neboli odborně transportovat) nejrůznější mini organismy, třeba z jedný planety zase na nějakou jinou, třeba na úplně opačným konci vesmíru, takže teoreticky může přenášet třeba zárodky života. To je teda něco!

Tak malý částečky – a takhle zajímavý! No nic, letim šmejdit dál! Mějte se a pište mi, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi