Pokračovat ve sledování
Problém s přehráváním videa
Toto video momentálně nelze přehrát.
Refresh

Reklama za

Přeskočit intro
Rychlost přehrávání
Normální
Kvalita
Auto
Titulky
Vypnout
Kvalita
Auto
Language
Titulky
Options
Vypnout
Size
small
medium
large
Style
drop shadow
dark
light
contrast
Sdílet
Rychlost přehrávání
0.25
0.5
0.75
Normální
1.25
1.5
1.75
2
Audio-Only Mode
00:0000:00
00:00
Includes Paid Content

Huhůůů, milé děti!

Zdalipak jste již někdy slyšely o dinosaurech? Jsem si jistá, že ano. A proto určitě víte, že jde o obrovské tvory, kteří žili na naší zemi objevili před více než 250 miliony let. Dokážete si představit, jak je to dávno? Lidé tehdy ještě vůbec neexistovali.

Dinosauři obývali zeměkouli zejména v období druhohor, a to po dobu asi 134 milionů let. Mezi dinosauři se řadí zejména plazi, ale také ptáci, kteří jsou jejich jedinou žijící skupinou. Je celkem zajímavé, že zpočátku u většiny dinosaurů byla kůže pokrytá peřím, ale poté řada z nich evolucí o peří přišla, a tak mnozí měli podobnou kůži jako dnešní sloni či hroši. Z jiných, kterým peří zůstalo, se naopak vyvinuli draví ptáci.

Dinosauři ze skupiny Sauropoda (býložraví plazi s dlouhými krky) byli považováni za největší suchozemské živočichy všech dob! Někteří totiž dosahovali délky až 40 metrů a hmotnosti přes 100 tun. To znamená, že byly o 10 metrů delší než naše největší velryby. Váhou se jim však vyrovná pouze současný největší kytovec – plejtvák obrovský.

Mezi nejznámější dinosaury patří dravý Tyrannosaurus Rex, který žil zejména v oblastech dnešní Severní Ameriky. Právě jeho určitě nejčastěji uvidíte v dobrodružných filmech jako Jurský park.

Dinosauři vyhynuli před 66 miliony let během vymírání v období na konci křídy, jejíž příčina zatím není známá. Mluví se o tom, že důvodem mohl být dopad meteoritu či jiného mimozemského tělesa, nebo vulkanická činnost (např. tedy výbuchy sopek), které mohly omezit sluneční záření, změnu počasí a zánik potravinového řetězce.

Prohlédněte si nejznámější druhy dinosaurů na obrázku.

Ostatky těchto úžasných živočichů můžete často najít v přírodovědných muzeích, v Česku pak najdete jejich opravdové kostry v Muzeu Dinosauria v Praze.

Vaše sova Heda