Den ptačího zpěvu
Huhůů, milé děti!
Co to slyším? Zní to jako hudba, ale není… Je to ptačí zpěv! A právě tomu je věnován dnešní den. Zdalipak víte, proč ptáci zpívají?
Je to způsob, kterým se mezi sebou dorozumívají, a různých druhů zvuků, které vydávají, je opravdu mnoho! Třeba taková housátka vydávají různé zvuky, když jsou sama a hledají svoji maminku, když se leknou, nebo naopak – trylek spokojenosti, když se zavrtají do teplého bezpečného hnízdečka. A nejen to – dokonce pomocí zvuků umějí lhát, aby se nemusela dělit o něco dobrého k snědku se svými sourozenci!
Víte ale, že mnozí ptáci se musejí zpěvu učit? Zejména samečci ptáků svůj zpěv dlouze a pečlivě trénují, aby jím v budoucnu dokázali nalákat samičky a založit s ní rodinu.
Občas se dokonce říká, že lidé se naučili zpívat po vzoru ptáků – líbilo se jim, jaké krásné zvuky ptáci vydávají, a začali je napodobovat notováním.
A jak je možné, že i maličcí ptáčci dokážou zpívat tak hlasitě a budit nás po ránu? Ptáci totiž mají hlasivky jinde než my – ne v hrtanu, ale až na konci průdušnice a jejich hlasové ústrojí má tvar jako píšťalka se spoustou malých svalů, blanek a váčků, díky kterým proudící vzduch tuhle ptačí píšťalku rozeznívá.
Věděly jste, že ptáci z různých zemí nebo regionů mají různá nářečí? Stejně jako lidé! Například v Česku má nejvíce různých ptačích nářečí strnad obecný. Není krásný?
A co vy, poznáte podle zpěvu nějakého ptáčka?
_tip_