Pokračovat ve sledování
Problém s přehráváním videa
Toto video momentálně nelze přehrát.
Refresh

Reklama za

Přeskočit intro
Rychlost přehrávání
Normální
Kvalita
Auto
Titulky
Vypnout
Kvalita
Auto
Language
Titulky
Options
Vypnout
Size
small
medium
large
Style
drop shadow
dark
light
contrast
Sdílet
Rychlost přehrávání
0.25
0.5
0.75
Normální
1.25
1.5
1.75
2
Audio-Only Mode
00:0000:00
00:00
Includes Paid Content

Huhůů, milé děti!

Co to slyším? Zní to jako hudba, ale není… Je to ptačí zpěv! A právě tomu je věnován dnešní den. Zdalipak víte, proč ptáci zpívají?

Je to způsob, kterým se mezi sebou dorozumívají, a různých druhů zvuků, které vydávají, je opravdu mnoho! Třeba taková housátka vydávají různé zvuky, když jsou sama a hledají svoji maminku, když se leknou, nebo naopak – trylek spokojenosti, když se zavrtají do teplého bezpečného hnízdečka. A nejen to – dokonce pomocí zvuků umějí lhát, aby se nemusela dělit o něco dobrého k snědku se svými sourozenci!

Víte ale, že mnozí ptáci se musejí zpěvu učit? Zejména samečci ptáků svůj zpěv dlouze a pečlivě trénují, aby jím v budoucnu dokázali nalákat samičky a založit s ní rodinu.

Občas se dokonce říká, že lidé se naučili zpívat po vzoru ptáků – líbilo se jim, jaké krásné zvuky ptáci vydávají, a začali je napodobovat notováním.

A jak je možné, že i maličcí ptáčci dokážou zpívat tak hlasitě a budit nás po ránu? Ptáci totiž mají hlasivky jinde než my – ne v hrtanu, ale až na konci průdušnice a jejich hlasové ústrojí má tvar jako píšťalka se spoustou malých svalů, blanek a váčků, díky kterým proudící vzduch tuhle ptačí píšťalku rozeznívá.

Věděly jste, že ptáci z různých zemí nebo regionů mají různá nářečí? Stejně jako lidé! Například v Česku má nejvíce různých ptačích nářečí strnad obecný. Není krásný?

A co vy, poznáte podle zpěvu nějakého ptáčka?

 

Vaše sova Heda