Kde se vzal, tu se vzal Masopust!
Hůůů hůůů! Holčičky a chlapečkové!
Dneska je Tučný čtvrtek, a tak kolem sebe určitě slyšíte, že se blíží masopust, že se u vás bude konat masopustní průvod a přitom přemýšlíte, co vlastně ten masopust je? Tak já vám to tedy ráda objasním.
Kdysi dávno (ještě ve středověku) slovo masopust označovalo dobu předvelikonočního půstu, kdy se nejedlo maso. Postupně se ale význam slova dost změnil a dnes je masopust období maškarních veselic, jídla a hodování.
Masopust začíná po Třech králích, ale nejdůležitější a nejveselejší jsou tři dny před Popeleční středou (ta se slaví vždy 40 dní před Velikonocemi). Na Tučný čtvrtek se smažily sladké koblížky, díky kterým se všem slavícím měly pusy lesknout omastkem. Za našich pradědečků a prababiček probíhala hlavní masopustní zábava v neděli. Po dobrém obědě se lidé chystali k večerní muzice. Masopustní pondělí bylo také ve znamení tance a zábavy. Vyvrcholení masopustu pak vždy nastalo v úterý, kdy vesnicemi procházely maškarní průvody, hrála se masopustní divadelní představení a přitom všem se jedlo, pilo, veselilo.
Dnes už se ve vesnicích a městech pořádají většinou jen průvody masek na masopustní úterý. Letošní připadá na 1. března, tak nezapomeňte udělat vlastní rodinný průvod. Antonín už pro vás přichystal návod na zábavné masopustní masky, pomocí něhož zvládnete vyrobit i tradiční masku medvěda! A také si dejte něco dobrého k snědku nebo požádejte maminku, aby něco dobrého uvařila – třeba pečenou husu, která se od 19. století považuje za hlavní masopustní pochoutku.
Všem přeji veselé Masopustní svátky!
_tip_